Instytut Analizy Informacji

Instytut Analizy Informacji Collegium Civitas, tworzony przez kadry związane z Centrum Badań nad Terroryzmem, to jedyny w kraju, wyjątkowy projekt, którego celem jest szeroko zakrojone kształcenie w zawodzie analityka informacji.

Jednym z najcenniejszych zasobów gospodarek opartych na wiedzy jest informacja. Pozwala ona na budowanie przewagi konkurencyjnej, powiększanie możliwości przewidywania trendów, które zabezpieczają użytkownika przed niekorzystnym rozwojem sytuacji w sposób niespodziewany, a także porządkują otaczająca rzeczywistość zwiększając zdolność działania w wybranym środowisku. Jednak, aby w pełni wykorzystać zgromadzone zasoby informacyjne, należy nad nimi panować, posiadać głębokie zrozumienie oferowanych przez nie możliwości, a także być w stanie osiągnąć efekt synergii, wynikający z zestawienia danych i informacji pochodzących z licznych źródeł.

Założeniem, które przyświeca funkcjonowaniu Instytutu, jest stworzenie oferty edukacyjnej, która umożliwi studentom studiów I i II stopnia, a także słuchaczom studiów podyplomowych i uczestnikom warsztatów zdobycie kwalifikacji w zawodzie analityka informacji, który daje takie właśnie umiejętności – a jednocześnie wydaje się być coraz bardziej poszukiwany, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Kwalifikacje i umiejętności w tym zakresie mogą zresztą być traktowane nie tylko jako samodzielny zawód, ale także jako dodatkowy atut na rynku pracy – we współczesnym świecie trudno byłoby odnaleźć zawód, którego wykonywanie nie wymagałoby gromadzenia informacji, przetwarzania ich i wyciągania wniosków – a na tym zasadniczo polega analiza informacji.

Co wyróżnia Instytut Analizy Informacji Collegium Civitas?

• Jedyny w Polsce, praktyczny program zapewniający zdobycie cennych na rynku pracy umiejętności. Collegium Civitas jest jedyną w Polsce cywilną uczelnią oferującą kształcenie w obszarze metodologii analizy informacji. Program obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne i metodologiczne, jak i komponenty praktyczne, umożliwiające poznanie realnych zastosowań nabywanych umiejętności.
  • Najlepsza kadra w Polsce, składająca się z wybitnych badaczy i praktyków w obszarze analizy informacji oraz praktycznego zastosowania jej zarówno w administracji publicznej, jak i w przedsiębiorstwa komercyjnych.
  • Budowanie profilu specjalizacji poprzez szeroki pakiet przedmiotów kierunkowych, fakultatywnych oraz zajęć ze stylu (200 przedmiotów do wyboru).
  • Nauka specjalistycznego słownictwa z dziedziny politologii w języku angielskim i innych poprzez lektoraty z języków obcych i przedmioty do wyboru prowadzone w języku angielskim.
  • Bogata oferta studiów podyplomowych i szkoleń dla osób indywidualnych i na zamówienie firm oraz instytucji publicznych.
  • Atrakcyjne zajęcia pozadydaktyczne – udział w ciekawych konferencjach naukowych, gościnnych wykładach i seminariach organizowanych w CC i wydarzeniach zewnętrznych.
  • Prosta procedura przyjęć. O przyjęciu na studia decyduje pozytywne rozpatrzenie dokumentów przez Komisję Rekrutacyjną oraz w wybranych przypadkach wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Konkurencyjne ceny za studia na wszystkich poziomach kształcenia.
  • Siedziba Instytutu w centrum Warszawy.
  • Zdobycie kontaktów i doświadczenia niezbędnego w przyszłej karierze w strukturach rządowych, międzynarodowym biznesie czy organizacjach pozarządowych.

Szczegóły oferty programowej:

Studia I stopnia
Bezpieczeństwo i analiza informacji

Studia II stopnia
Analiza Bezpieczeństwa Narodowego i Międzynarodowego - studia z dotacją UE

Studia podyplomowe
Analiza Bezpieczeństwa i Zagrożeń Terrorystycznych
Zarządzanie Bezpieczeństwem Ekonomicznym Państwa

Kursy i warsztaty

Kierownictwo Instytutu Analizy Informacji CC

Kierownikiem Instytutu Analizy Informacji CC jest dr Krzysztof Liedel, doktor w specjalności zarządzanie bezpieczeństwem, prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania. Stażysta w Narodowym Centrum Kontrterrorystycznym w USA. Były naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dyrektor Centrum Badan nad Terroryzmem Collegium Civitas. Wykładowca Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego. Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Pozamilitarnego.

Z-cą kierownika Instytutu Analizy Informacji CC jest Paulina Piasecka, absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Były główny specjalista w wydziale ds. przeciwdziałania terroryzmowi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastępca Dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. W chwili obecnej naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego w Departamencie Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN. Absolwentka wielu kursów w zakresie bezpieczeństwa, w tym programu Comprehensive Security Responses to Terrorism organizowanego przez Departament Stanu USA.

Rada Programowa Instytutu

1. dr Tomasz Aleksandrowicz – przewodniczący Rady